Prečo máme byť za všetko vďační?

Prečo máme byť za všetko vďační?
autor: Evelyn
Sústreď sa na to, čo je dobré a správne v tvojom živote.
Ľudia každodenne ďakujú. Učíme naše deti poprosiť a poďakovať, vieme byť vďační,  modlíme sa.
Ale rozumieme naplno sile poďakovania?
Vyslovenie slova “ďakujem” a pocit naozajstnej vďačnosti nie je to isté.
Ak niekto sarkasticky povie “ďakujem” (napríklad ak vás niekto predbehne v hustej premávke), to nie je vďačnosť. Vďačnosť nie je pocit sebaľútosti nad tým, že nevlastníme veci, vzťahy a zážitky po ktorých túžime. Poďakovať nestačí len automatickým vyslovením slov. Ak nám pri tom chýbajú naozajstné emócie, nie je to nič platné.
Faktom zostáva, že život nie je vždy férový.  Ľudia sú k sebe niekedy naozaj príšerní a vedia si ubližovať. Dennodenne cítime stratu, závisť a núdzu. Niektoré veci berieme za samozrejmé a pohoršujeme sa nad tými ktorí majú „viac“.

Spomeňme si na starú múdrosť:“Bol som smutný, že nemám topánky, kým som nestretol človeka bez nôh”

Ak chceme zmeniť svoj život a pritiahnúť to, po čom túžime, vyjadrime vďaku ozajstným a úprimným spôsobom.  Dôležitý je vnútorný pocit. Vďačnosť je čistá radosť!

Preži úprimnú a hlbokú vďačnosť! Sila vďačnosti je  hlboká.
Ak precítiš naozajstnú vďačnosť, tvoj mozog uvolní neurochemikálie, vďaka ktorým sa budeš cítiť skvele. Pozitívne pocity vedú k pozitívnym činom.
Aby si mohol precítiť úprimnú vďačnosť a nie len ozvenu svojich slov, skús nasledovné  – premysli si detailne PREČO cítiš vďaku.
Nepoďakuj sa len za prácu, ale poďakuj sa za konkrétnu vec vo svojej práci. Napríklad môžeš začať: “Som vdačný za stály príjem.”  Ale choď aj hlbšie.

 •    Znudený v práci?     “Som vdačný, že mám možnosť sa naučiť novým zručnostiam.”
 •    Pocit nedocenenia?     “Som vďačný, že som pochopil dôležitosť ocenenia zamestancov”
 •    Neznášaš kolegu?     “Som vdačný za možnosť naučiť sa trpezlivosti, súcitu a sebakontroly.”
 •    Strach zo samoty?     “Som vďačný za čas, kedy môžem sám počúvať hudbu.“

Každá situácia sa môže takto vylepšiť. Samotná situácia sa nezmení, ale tvoje vnímanie áno, a preto sa zmenia aj tvoje pocity a správanie.  Vráťme sa späť ku príkladu o práci. Pozitívnejší pohľad bude mať za výsledok automaticky väčšiu výkonnosť, väčšie pracovné nasadenie.  Vďačnosť ktorú cítiš ťa spraví LEPŠÍM v tom čo robíš a viac sebaistým v hladaní práce, ktorá ti vyhovuje.
Zdravie, vzťahy a  bohatstvo sa môžu zlepšiť pomocou vďačnosti.
Ak nevieš za čo sa máš denne poďakovať, spomeň si na drobnosti: vzduch ktorý dýchaš; voda ktorú piješ; topánky na tvojich nohách; úsmev na priateľovej tváry; krása Prírody; múdrosť, ktorú získavaš počas svojho života; spoznávanie seba samého; radosť z poobednajšieho odpočinku; šanca niekomu pomôcť… a podobne.
Len sa poobzeraj okolo seba a namiesto hľadania nedostatkov, objav  hojnosť.
Namiesto utrpenia, objav sebaistotu. Ako sa zmení tvoj život,  ak budeš cítiť hlbokú vďaku za svoj život TAKÝ AKÝ JE TERAZ ? Nesústreď sa na to, čo ti chýba a čo je zlé, zameraj sa na to  čoho máš hojne a čo je dobré. Tvoj život sa zmení neskutočným spôsobom!